Σκοπός της παρούσας έρευνας είναι να εξετάσει τη σχέση μεταξύ της αντιλαμβανόμενης ικανοποίησης και αποτελεσματικότητας κατά την προπόνηση υδατοσφαίρισης. Στη μελέτη συμμετείχαν 30 άρρενες υδατοσφαιριστές υψηλού επιπέδου, ηλικίας 18-32 ετών με προπονητική εμπειρία 4-20 έτη, οι οποίοι αγωνίζονται στην Α1 κατηγορία. Οι υδατοσφαιριστές συμπλήρωσαν ερωτηματολόγιο που τους δόθηκε κατά την αγωνιστική περίοδο 2016-2017 τους μήνες Δεκέμβριο – Ιανουάριο, και συμπληρώθηκε πριν από την προπόνηση. Το ερωτηματολόγιο περιλάμβανε δώδεκα ερωτήματα και οι απαντήσεις δόθηκαν σε 5βαθμη κλίμακα (1: καθόλου, 5: πάρα πολύ). Από τα αποτελέσματα φαίνεται ότι η προπόνηση τεχνικής βρίσκεται στην πρώτη προτίμηση τόσο ως προς τη αποτελεσματικότητα όσο και ως προς την ευχαρίστηση (αποτελεσματικότητα 4,4±0,77, ευχαρίστηση 4,4±0,68). Ακολουθεί σε προτίμηση η προπόνηση που αφορά φιλικό αγώνα με άλλη ομάδα (αποτελεσματικότητα 4,3±0,65, ευχαρίστηση 4,4±0,72). Αντίθετα, η προπόνηση με αποστάσεις 400 μέτρων θεωρήθηκε αναποτελεσματική και μη ευχάριστη και τοποθετείται στην τελευταία θέση των προτιμήσεων (αποτελεσματικότητα 2,8±0,91, ευχαρίστηση 1,8±1,10). Από τη μελέτη προκύπτει ότι είναι δυνατό να επιτευχθεί ταυτόχρονα αντίληψη ικανοποίησης και αποτελεσματικότητας κατά την προπόνηση στην υδατοσφαίριση. Η μελέτη αυτή μπορεί να προσφέρει χρήσιμη και πρακτική πληροφόρηση στους προπονητές έτσι ώστε να σχεδιάσουν την κατάλληλη προπόνηση με σκοπό να διατηρείται η ικανοποίηση των υδατοσφαιριστών και παράλληλα η αποτελεσματικότητα της προπόνησης σε υψηλά επίπεδα.Ν